PERKÜSYON DERSİ,KURSU - ATÖLYESİ - CONGA TUMBA DERSİ,BONGO,DJEMBE KURSLARI - ASMA DAVUL,DARBUKA,BENDİR,TEF DERSİ

     

Alanlarında uzman eğitmenlerimizle işlenen perküsyon atölyelerimiz,haftada 2-4 saatlik toplu çalışmalardan oluşmaktadır.

Birebir ders şeklinde işlenen perküsyon derslerimiz haftada bir saat özel dersten oluşmaktadır. Stüdyomuz bünyesinde darbuka,tef,bendir,asma davul gibi enstrümanların yanında conga,tumba,bongo ve benzeri latin kökenli çalgıların eğitimi verilmektedir.

Şirketler ve çalışanlar için grup motivasyon çalışmaları ve hobi,eğlence amaçlı perküsyon atölyeleri düzenlemekteyiz.

LATİN PERKÜSYON - TÜRK PERKÜSYON DERSLERİ , RİTİM ATÖLYESİ PERKÜSYON GRUP ÇALIŞMALARI

Profesyonel veya hobi amaçlı perküsyon atölye-grup çalışmalarımıza katılmak isteyen gençler,yetişkinler ve çocuklar için oluşturulmuş stüdyolar ve özel ders imkanlarımızla Ankara'da müzik severlere hizmet vermekteyiz.

Alanlarında uzman eğitmenlerimizle işlenen perküsyon atölyelerimiz,haftada 2-4 saatlik toplu çalışmalardan oluşmaktadır. Çalışma gün ve saatleri öğrencilerimizin ve stüdyomuzun uygunluğuna göre programlanmaktadır.

Perküsyon ve vurmalı çalgılar eğitimi veren stüdyomuz,gelişen teknikler doğrultusunda kendini
yenileyen eğitim programlarıyla,geleneksel kültürle biçimlenmiş çalgı tekniklerini ve eğitim yöntemlerini,günümüz anlayış ve biçimlerine uyarlayıp - yorumlayarak günümüz müziğine ve eğitimine bakmaktadır.

Enstruman çalabilmek için bir yaş sınırı olmadığına ve kulağın eğitilerek gelişebileceğine inanan eğitim felsefemizle her yaştan müzik sever kurslarımıza ve atölye çalışmalarımıza katılabilmektedir.

Şirketler ve çalışanlar için grup motivasyon çalışmaları ve hobi,eğlence amaçlı perküsyon atölyeleri düzenlemekteyiz.

Atölye çalışmalarımız ve her türlü sorularınız için adres ve telefonlarımızdan bize ulaşabilirsiniz.

İstediğiniz enstrümanda temel eğitimi almanızın ardından oluşturduğumuz atölye çalışmalarıyla birlikte çalma deneyimi kazandırılmaktadır.

TEF DERSİ – BONGO DERSİ – BENDİR DERSİ,KURSU

Tüm enstrümanlarda olduğu gibi işçilik ve kullanılan malzeme çalgının kalitesini belirlemektedir.Belli bir bilgiye sahip kişilerle enstrüman teminini tavsiye etmekteyiz.Bu süreçte eğitmenlerimizin bilgi ve deneyimleriyle yardımcı olmaktayız.

ASMA DAVUL -KOLTUK DAVULU DERSLERİ -KURSLARI -ANKARA

Profesyonel veya hobi amaçlı asma davul dersi almak isteyen - gençler,yetişkinler ve çocuklar için oluşturulmuş sınıflar ve özel ders imkanlarıyla Ankara'da müzik severlere hizmet vermekteyiz.
Alanlarında uzman eğitmenlerimizle işlenen asma davul derslerimiz,haftada bir saat birebir-özel- dersten oluşmaktadır. Çalışma gün ve saatleri öğrencilerimizin ve stüdyomuzun uygunluğuna göre programlanmaktadır.

DARBUKA DERSLERİ -KURSLARI -ANKARA

Profesyonel veya hobi amaçlı darbuka dersi almak isteyen - gençler,yetişkinler ve çocuklar için oluşturulmuş sınıflar ve özel ders imkanlarıyla Ankara'da müzik severlere hizmet vermekteyiz.

Enstruman çalabilmek için bir yaş sınırı olmadığına ve kulağın eğitilerek gelişebileceğine inanan eğitim felsefemizle her yaştan müzik sever kurslarımıza katılabilmektedir.

 

 


 

 

 

TEF -DEF

Tef,diğer adıyla def yuvarlak bir tahta kasnağın bir veya iki yanına deriden bir örtü geçirilerek yapılan ve parmak vuruşlarıyla çalınan müzik aletidir.

Tef,Türk musikisinde usul vurma aletidir.Bir çeşit açaık davul olan tefin çeşitli şekillerine eski kavimlerde de rastlanır.Araplar'dan İspanya yoluyla Avrupa'ya geçmiş ve adına tambour de basque denmiştir.

BENDİR

Genellikle 40 ila 55 cm çapında daire şeklindeki bir kasnağa deri germek suretiyle imal edilen bendirin belirgin bir özelliği, rezonans sağlamak amacıyla iç tarafına gerilen iplerdir. Aynı enstrüman 12. yüzyıldan itibaren Ortaçağ Avrupa müziğinde timbre veya tymbre (Fransızca) adıyla yaygın olarak kullanılmıştır. Arapça adın Fransızcadan aktarılmış olması kuvvetli olasılıktır.Deriden yapılan bendirlerde kasnaklardaki vidaları sıktıkça ses tonu değişir, aynı zamanda çakmak-kibrit yardımıyla deri 2 dakika kadar ısıtıldığı zaman daha kaliteli ses elde edilir.

DARBUKA – DÜMBEK – TOMBEK

Milattan önceki dönemde günümüz darbukasına benzer çalgılar, çeşitli biçim ve büyüklüklerde Anadolu,Mezopotamya ve Orta Asya uygarlıklarında kullanılmışlardır. Daha sonra ki süreçler içinde değişip gelişerek yine aynı coğrafyalar içinde kullanılmıştır. Bu çalgı zaman içinde ve bölgelere göre farklı isimler ile anılmıştır. Bunlar arasında “dümbek, dümbelek, deplek, deblek, dönbek, tömbek, darbeki,debulak” gibi isimleri sıralayabiliriz. Önceleri pişmiş toprak kullanılarak üretilen bu vurmalı çalgı, giderek sırsız toprağın yanı sıra bakır, aliminyum, çeşitli metal alaşımlar, alçı, porselen, ağaç ve cam elyaf v.b. gibi malzemeler kullanılarak da yapılmıştır. Genellikle bir tarafı geniş, diğer tarafı dar bir boru görünümündeki çalgıda, hayvan derisi ve son zamanlarda ise çoğunlukla sentetik deri kullanılmaktadır. Deri bir kasnağa gerilir ve vidalar yardımıyla gerdirilerek ton sağlanır. Bu çalgının gövdesi üzerine, çeşitli yöre ve kültürel yapıya uygun süslemeler de yapılmış ve günümüzde de devam etmektedir.

PERKÜSYON

PERKÜSYON SÖZCÜĞÜ LATINCE’DEKI ‘PERCUSSIO’ VE ‘PERCUSSUS’ TERIMLERINDEN GELIR. PERCUSSIO ‘MÜZIKAL ANLAMDA DÖVMEK VE ÇARPMAK’ ANLAMINA GELIRKEN; PERCUSSUS, ‘VURMAK’ DEMEKTIR. DARBUKA SÖZCÜĞÜ DE BENZER BIR ŞEKILDE ARAPÇA ‘DARP’ (VURMAK) KÖKÜNDEN GELIR. GÜNÜMÜZDE PERKÜSYON KELIMESI MÜZIK DIŞINDAKI ALANLARDA DA ‘IKI BIRIMIN BIRBIRINE ÇARPARAK SES ÜRETMESI’ ANLAMINDA KULLANILMAKTADIR. FAKAT EN YAYGIN KULLANIM ALANI MÜZIKTIR. VURMALI ÇALGILARIN TARIHI OLDUKÇA ILGINÇ TARTIŞMALAR YARATMIŞ BIR KONUDUR. ÖZELLIKLE ANTROPOLOGLAR VE TARIHÇILERIN TARAF OLDUKLARI BU TARTIŞMALARDA VURMALILARIN, TARIHIN ILK MÜZIK ALETLERI OLABILECEĞI VURGULANMAKTADIR. GENEL BIR KRONOLOJI OLUŞTURULMAK ISTENIRSE, INSAN SESININ ILK MÜZIK ENSTRÜMANI OLARAK ALGILANMASI, PERKÜSYON ALETLERININ DE BIR SONRAKI BASAMAK OLARAK ANILMASI UYGUN OLACAKTIR. MÜZIĞIN EVRIMI IÇERISINDE INSAN SESINDEN SONRAKI BASAMAK OLARAK YER ALAN PERKÜSYON, ILK ÖRNEKLERINI ELLER, AYAKLAR, SOPALAR, TAHTALAR VE TAŞLARLA ÇIKARILAN SESLER OLARAK VERMIŞTIR. TARIMIN GELIŞMESIYLE BIRLIKTE YENI TEKNIKLER KULLANMAYI BAŞARAN INSANLAR ZAMANLA AYNI ENSTRÜMANDAN FARKLI TONLAR VEREBILEN PERKÜSYON ALETLERI ÜRETMEYI BAŞARMIŞLARDIR. VURMALI ÇALGILAR GENEL OLARAK BIR MÜZIK PARÇASINDA RITMI BELIRLER. FAKAT VURMALI ÇALGILAR AYNI ZAMANDA MELODIYI DE ICRA EDEBILIRLER.